برخی روی کلمه‌ی “دشمن” حساسند

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای

1 دقیقه برای مطالعه

خداى متعال چقدر اسم شیطان و شیطان‌صفتها و ابلیس را آورده؛ چقدر اسم فرعون و نمرود و قارون و دشمنان پیغمبر در زمان بعثت آمده و چقدر اینها در قرآن تکرار شده؟

حالا بعضى‌ها حساسند روى کلمه‌ى دشمن، که چرا شما می گوئید دشمن؛ چرا هى تکرار می کنید دشمن.

خوب، تکرار هم می کنیم و باز بعضى اینجورى دچار غفلت می شوند، نمی فهمند که دشمن دارد با آنها چه کار می کند؛ این همه هم می گوئیم و نمی شود! اگر نمی گفتیم، چه میشد!

شما ببینید از اول تا آخر قرآن، خداى متعال چقدر اسم شیطان و شیطان‌صفتها و ابلیس را آورده؛ چقدر اسم فرعون و نمرود و قارون و دشمنان پیغمبر در زمان بعثت آمده و چقدر اینها در قرآن تکرار شده.

داستان ابلیس و شیطان در قرآن تکرار شده. می شد یک بار خداى متعال بگوید، براى اطلاع کافى بود. این براى این است که هیچ وقت نباید از کید دشمن غافل بود.

نباید غفلت کرد ، دشمن بیدار است

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: «و من نام لم‌ینم عنه»؛ اگر شما توى سنگر خوابتان برد، لازمه‌اش این نیست که دشمن شما هم که روبه‌رو نشسته، او هم توى سنگرش خوابش برده باشد؛ نه، ممکن است شما خوابت برده باشد، او بیدار باشد؛ آن وقت پدرتان درآمده است. نباید غفلت کرد. و مى‌بینید که غفلت می شود.

توى همین قضایاى بعد از انتخابات واقعاً غفلت بزرگى کردند. حالا من که می گویم غفلت، چون بناى من بر خوشبینى است؛ خود من هم آدم بدبینى نیستم؛ آدم خوشبینى‌ام، نسبت به اشخاص هم خوشبینم.

بلافاصله روز بعد از انتخابات، کارهاى بدى را انجام دادند؛ حالا دارند نتایجش را مى‌بینند. به عنوان اعتراض به انتخابات، مردم را به خیابانها دعوت کردند؛ چرا ؟ این چه منطقى است؟ چرا مردم را به خیابان دعوت می کنند؟ مگر مسئله‌ى انتخابات – مسئله‌اى به این اهمیت، به این ظرافت – قابل حل توى خیابان است ؟ نیروى فشار درست کردن؛ اینها غفلتهاى بزرگى است.

از نامه‏ هاى آن حضرت -علیه السلام- است به اهل مصر که با مالک اشتر فرستاد، زمانى که او را به حکومت مصر منصوب کرد :

… أَ لَا تَرَوْنَ إِلَى أَطْرَافِکُمْ قَدِ انْتَقَصَتْ وَ إِلَى أَمْصَارِکُمْ قَدِ افْتُتِحَتْ وَ إِلَى مَمَالِکِکُمْ تُزْوَى وَ إِلَى بِلَادِکُمْ تُغْزَى انْفِرُوا رَحِمَکُمُ اللَّهُ إِلَى قِتَالِ عَدُوِّکُمْ وَ لَا تَثَّاقَلُوا إِلَى الْأَرْضِ فَتُقِرُّوا بِالْخَسْفِ وَ تَبُوءُوا بِالذُّلِّ وَ یَکُونَ نَصِیبُکُمُ الْأَخَسَّ وَ إِنَّ أَخَا الْحَرْبِ الْأَرِقُ وَ مَنْ نَامَ لَمْ یُنَمْ عَنْهُ وَ السَّلَامُ .

… آیا شما نمى‏بینید سرزمین شما با حمله دشمن کم شده، و شهرهایتان تحت فرمان آنان در آمده، و کشورهایتان ربوده شده، و در شهرهاى شما جنگ در گرفته خدا شما را بیامرزد، به جانب جنگ با دشمنانتان کوچ کنید، و خود را بر زمین سنگین مسازید که تن به خوارى بسپارید، و به ذلّت برگردید، و پست‏ ترین برنامه نصیب شما شود. مرد جنگجو همیشه بیدار و هوشیار است، و هر که از دشمن آسوده بخوابد دشمن نسبت به او نخواهد خفت.

پایگاه معارف عرفه دات نت

منبع پایگاه معارف عرفه دات نت
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =